top of page

Apibrėžimas

Kognityvinė ir elgesio psichoterapija – tai viena iš moksliniais įrodymais pagrįstų psichoterapijos rūšių, kuri padeda įveikti problemas, keičiant mintis ir elgesį. Problemos ir rūpesčiai išskaidomi, supjaustomi kaip tortas į mažesnes dalis ir „virškinami“, aptariami paeliui.

Atsižvelgiant į sutrikimo rūšį naudojamos sirtingos KET technikos, skirtingas seansų skaičius (1 seanso trukmė nuo 50 iki 90 min., retais atvejais – 3 valandos). Kiekvienas seansas turi aiškią struktūrą, paprastai rekomenduojama lankytis 1-2 seansuose per savaitę. Tarp seansų klientas su psichoterapeutu palaiko glaudų ryšį namų darbų, įvykusių seansų audio įrašų pagalba, todėl psichoterapija vyksta ne tik seanso metu, bet ir visą laiką už jo ribų. Kliento aktyvus įsitraukimas į gydymo eigą, kruopštus namų darbų atlikimas, saviedukacija ir savęs stebėjimas užtikrina greitesnį ir sėkmingesnį gydymo rezultatą.

KET metu klientas priima sprendimus, renkasi terapijos struktūrą, nusprendžia, kurie problemų sprendimo būdai jam priimtiniausi ir veiksmingiausi, gaudamas visapusę psichoterapeuto paramą ir visą reikiamą informaciją. Kiekvieno seanso metu klientas skatinamas pateikti grįžtamąjį ryšį, be baimės išsakyti savo pastebėjimus, norus, abejones ir drauge siekti glaudaus, pasitikėjimu grįsto bendradarbiavimo.

 

Kognityvinis modelis
 

Situacija                →                      Mintis                                   →    Emocija

Pavyzdys:

Bėgioju parke        →    Kiti galvoja, kad aš storas                    →     Susinervinau

                                →   Kiti bėgikai atrodo gražiau                   →    Gėda

Kognityvinis modelis teigia, kad žmogaus emocijas, elgesį ir fiziologines reakcijas lemia ne situacijos, o jų interpretacijos, kurios  dažnai pasireiškia automatinėmis mintimis. Psichoterapijos metu ieškomos alternatyvos, išsakomoms mintims, stebima, kaip tai keičia emocijas, o vėliau ir elgesį bei kasdien susiklostančias situacijas.

bottom of page